زعفران و درمان وسواس و اضطراب درمان افسردگی با زعفران زعفران آناقاین-دکتر سافران

کروسین موجود در زعفران به کاشه مشکلات ناشی از کهولت سن کمک می کند. وجود کروسین در زعفران باعث می شود که «خزان یاخته ای ( یا مرگ سلولی Apoptosis) در تعداد مختلفی از سلولهای سرطان انسان رخ دهد. مانند سرطان خون، سرطان تخمدان، سرطان روده بزرگ، سارکوم بافت نرم.

طبع زعفران گرم یا سرد؟

عملکرد زعفران به شدت تحت تأثیر کودهای ارگانیک و شیمیایی قرار دارد کود دامی ‌در مقايسه با کود شيميايی باعث افزايش عملكرد گلدهی زعفران می‌شود. کود افزایش گلدهی زعفران در حقیقت کود حیوانی است .به طور کلی، به نظر می‌رسد کود گاوی در تقویت و رشد گیاه موثرتر است. مشاهده میدانی نشان داد که استفاده از کودهای آلی در مقایسه با کودهای شیمیایی باعث رویش زودتر گلها می‌شود. از آنجا که زعفران یک محصول چند ساله است، با کودهای آلی سازگار شده و از این رو کود حیوانی در این زمینه نقش مهمی دارد.

درون گلدان را با خاک مناسب شامل مخلوطی از خاک باغچه به همراه مقداری کود پوسیده دامی یا ورمی کمپوست پر نمایید. وجین کردن باعث از بین رفتن علفهای هرز مزرعه می شود تا حد امکان نباید از سموم علف کش جهت از بین بردن علفهای هرز استفاده نمود چون علف کش ها بر روی پیازچه زعفران اثرات منفی بر جای می‌گذارند. به طور متوسط زعفران در مناطقی که حداکثر دمای 35 الی 40 درجه سانتیگراد و ارتفاع بین 1300 تا 2500 متر از سطح دریا و زمستان متوسط با تجربه چند بار (3 تا 5 بار) یخ زدگی و دمای حداقل -50 درجه را دارند ، عملکرد خوبی را به جا می گذارد. برای سله شکنی سطح زمین باید یکسان و صاف باشد تا دستگاه به سهولت حرکت کند.

هشتمین مرحله : مقابله با آفات و بیماری ها

بله طبع زعفران گرمه و زرشک سرد و کنار هم استفاده بشن خوبه، برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص طبیعت زرشک پیشنهاد می کنم مقاله طبع زرشک رو در سایت باغ ایران بخونید که در متن مقاله لینکش قرار گرفته. اگر شما هم جزو افرادی بودید که سوالاتی مانند زعفران گرمیه یا سردی، طبع زعفران گرم است یا سرد در ذهن خود داشته اید، به طور حتم با خواندن این مقاله، جواب سوال خود را گرفته اید. اگر با خواندن این مقاله، متوجه شدید که شما می توانید بدون مشکل از زعفران استفاده کنید و قصد خرید زعفران دارید، به مکان درستی آمده اید. طبق آنچه در کتاب‌های طب سنتی آمده است، زعفران به دلیل طبع گرمی که دارد می‌تواند برای داشتن فرزند پسر موثر و مفید باشد. شناخت انواع زعفران به شما کمک می‌کند تا نوع زعفران متناسب با نیاز خود را انتخاب کنید. در طب سنتی زعفران به عنوان آرام بخش، مسکن، ضد اسپاسم و مقوی معده مصرف میکنند و در تغذیه معطر کننده، طعم و رنگ دهنده میباشد.

چای سبز و لاغری؛واقعیت یا تبلیغات

ایرانیان این گیاه پر خواص و معطر را به بسیاری از اقوام مثل چینی ها، یونانی ها، عرب ها و رومی ها صادر می کردند. زعفران نوعی گیاه گلدار از خانواده زنبقیان است که خواص غذایی و دارویی زیادی دارد. به طور قطع می توان گفت که بزرگترین تولید کننده زعفران در دنیا کشور ایران است. کاشت زعفران در شام، اسپانیای اسلامی و شمال آفریقا بعد از ایران انجام شد. از مشخصات گیاه زعفران این است که بوته ای بسیار کوچک به طول ۱۰ تا۲۵ سانتی متری و گل بنفشی دارد که در وسط این گل بنفش کلاله زعفران است که بسیار معطر و پر خواص است. از مهم‌ترین ترکیبات شیمیایی زعفران می‌توان به سافرانال و پیکروکروسین اشاره کرده که عطر زعفران و طعم زعفران از آن‌ها نشات می‌گیرد.

زعفران مقداری آهن برای بدن فراهم می کند که می تواند بدن را از ابتلا به کم خونی محافظت نماید. مصرف زعفران در دوزهای بالا می‌تواند خطرات بالقوه داشته باشد، چون تجمع زیاد عناصر بسیار فعال موجود در زعفران، می‌تواند طیفی از تاثیرات گوناگون روی بدن داشته باشد. با استفاده از کلیدواژه­های زعفران، بیماری قلبی­عروقی، بیماری قلبی، خواص درمانی زعفران و معادل انگلیسی آنها انجام شد. در مجموع، 58 منبع یافت شد و تعداد 37 منبع وارد مطالعه شد و متون آنها بطور کامل، مورد بررسی قرار گرفت.

زعفران نگین

زعفران به علت داشتن آنتی اکسیدان به عنوان توانبخش قلب و پیشگیری کننده از بیماریهای قلبی و سرطان مطرح است. اصلا از اسم گذاری اش هم باید فهمید که واقعا معمایی هست انگار، و برای شخص خودم جالب بود که به این صورت می شود روغن زعفران درست کرد. حالا بریم ببینیم که چه خواص و کاربرد هایی دارد ؟ برای چه امراضی استفاده می شود و حتی عوارض یا مضراتی دارد یا نه ؟ برای اینکه پاسخ به این سوال ها رو بدم نیاز هست که تا آخر این مقاله از سایت زعفروش من رو همراهی کنید. برای خرید و دیدن قیمت انواع زعفران میتوانید به لینک خرید زعفران اصل مراجعه و سفارش خود را ثبت نمایید و از اصل بودن و طعم و عطر زعفران توکلی لذت ببرید. زعفران که در زبان فارسی زرپران بوده است از گذشته‌های بسیار دور در طب سنتی کاربردهای فراوانی داشته است.

افرادی که دچار سکته مغزی می‌شوند و رگ های آن ها مسدود می‌شود و فشار خون آنها بالا می‌رود، می‌توانند با مصرف زعفران بهبود پیدا کنند. مداومت در مصرف زعفران موجب کدورت اعصاب و آسیب دیدن آن می‌شود و می‌تواند سردرد ایجاد کند. مصرف زیاد زعفران در دوران بارداری خطر سقط جنین را بالا می‌برد.

،خواص زعفران در طب سنتی چیست؟

ما در ایران بیشتر از آن برای طعم دادن به غذا استفاده می‌کنیم، اما در یونان علاوه‌بر غذا از ویژگی‌های درمانی آن استفاده می‌شد که ما در ادامه در مورد خواص زعفران و مزایای خوردن آن برای بدن و سلامتمان صحبت خواهیم کرد. کسانی که به خاصیت ضدسرطانی و تقویت سیستم ایمنی و سیستم عصبی و قلبی عروقی نیاز دارند می‌توانند از چای زعفران بهره مند شوند. فیلم زیر تقریبا تمام نکات رو درباره خواص درمانی زعفران و فواید زعفران و در کل خواص زعفران را برای بدن انسان به خوبی بیان میکند. این کروکین موجب مرگ سلول های سرطانی در انواع مختلف سلول های سرطانی انسان می شود. مصرف زعفرون تاثیر زیادی بر تقویت و ناتوانی جنسی در زنان و مردان دارد. مصرف طلای سرخ چه بصورت دم کرده و یا شربت زعفران می تواند تاثیر بسیار زیادی در تقویت قدرت جنسی مردان و زنان داشته باشد.

همچنین مصرف زیادی زعفران بر روی کلیه‌ها تأثیر نامطلوب می‌گذارد و اشتها را کاهش می‌دهد. گیاه زعفران از گیاهانی است که ازنظر دارویی دارای آثار مثبت برای درمان برخی بیماری‌ها می‌باشد و ازنظر خشکی نیز یک عنصر مفید برای دفع اخلاط ناشی از بلغم و فاسد شده می‌باشد. از دیگر خواص زعفران در طب اسلامی و سنتی استفاده از آن به منظور تسهیل و تسریع روند زایمان است. از دیدگاه طب جدید زعفران از افزایش کلسترول و تری گلیسرید و چربی بد خون جلوگیری می کند و از رسوب آن‌ها در عروق ممانعت می‌کند. همچنین در بیمارانی که دچار حملات قلبی شده‌اند، زعفران اندازه، محلی که گرفتگی خون در قلب را کاهش داده و از آسیب در عضله قلب جلوگیری می‌کند.

هدیه تبلیغاتی وقتی تاثیر لازم را میگذارد که مخاطب را شگفت زده کند و برای شگفت زده کردن مخاطب باید هدیه ای که واقعا به درداو میخورد را برایش بسازید . لازمه ی این کار مخاطب شناسی دقیق است ؛ برای بدست آوردن اطلاعات دقیق درباره این موضوع توصیه می شود مقالات دیگر سایت زبرجد را مطالعه فرمایید. هدیه تبلیغاتی را فدا نکنید ، اگر خواستید این کار را انجام دهید، اصلا هدیه تبلیغاتی ندهید و بیخیال شوید. کتابراه مرجع قانونی دانلود کتاب الکترونیکیو دانلود کتاب صوتیاست که امکان دسترسی به هزاران کتاب، رمان، مجله و کتاب صوتی و همچنین خرید کتاب الکترونیک از طریق موبایل تبلت و رایانه برای شما فراهم می‌کند.

کتاب کاربرد پوشش‌های آلی پلیمری بذر، جهت احیا بیولوژیک منشا گرد و غبار با رویکرد بهبود بنیه ی اولیه گیاه به شوری

این مزیت تولیدی خوب برای ایران در کنار مزیت فوق‌العاده سمت تقاضا و بازارهای جهانی بکر نوید روزهای درخشان برای زعفران ایرانی را می‌دهد. می زند و این یکی از دلایل کم محصولی سال اول در مزارع زعفران کاری می باشد. کشت گلخانه ای زعفرانعلت اصلی این کار جلوگیری از پوسیدگی ریشه گیاه و انتقال بیماری هاست. در این روش تنها با کنترل رطوبت محیط رشد گیاه به وسیله مه پاش ها مواد مغذی و شرایط محیطی گیاه را تعیین خواهید کرد.

به همین دلیل در بسیاری از کتاب‌های تاریخی طب سنتی می‌توان ردپای زعفران را به‌عنوان یک داروی گیاهی مشاهده کرد. چراکه مصرف زعفران می‌تواند فواید بسیاری برای سلامت جسم و روان ما داشته باشد. اگر برای شما هم سوال است که نقش گل زعفران در طب سنتی چیست، با ما همراه باشید تا ابتدا با طبع زعفران و سپس خواص درمانی گل زعفران در طب سنتی بیشتر آشنا شوید. طبع زعفران گرم است یا سرد ؟خواص گل زعفران در طب سنتی؟ ،خواص زعفران در طب سنتی چیست؟ ، طبع زعفران در طب سنتی وطب اسلامی ، مزاج زعفران ، در این مطلب سعی میکنیم برای تمامی این سوالات پاسخ مناسب ی بیان کنیم .

سالهاست که رنگهای طبیعی در صنعت رنگرزی مورد استفاده قرار می گیرند. زعفران به سبب ترکیبات خاص خود در صنایع بهداشتی و همچنین تولید مواد معطر و خوشبوکننده نیز کاربرد دارد. همچنین اسید فولیک در مقام یک دارو، برای درمان کمبود اسید فولیک و انواع خاصی از کم خونی به صورت جزئی‌تر “کمبود گلبول‌های قرمز” ناشی از کمبود اسید فولیک در بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد زعفران در زمینه های پزشکی و دارویی طی تحقیقات متعدد به اثبات رسیده است. در این مقاله قصد داریم شما خوبان را با خواص عصاره زعفران و همچنین تاریخچه آن آشنا کنیم، بهتر است جهت کسب اطلاع بیشتر در این باره همراه ما باشید. مردم ایران از قدیم الایام به زعفران توجه زیادی داشته اند به همین خاطر در جشن های بزرگ به افراد مهم زعفران هدیه می دادند.

انواع زعفران و عصاره آن

دستگاه فرآوری زعفران ؛ از مزیت تا نیاز حیاتی – دستگاه فرآوری زعفران مورد نیاز جدی صنعت طلای سرخ است. در گزارشی به تلاش های مختلف انجام شده طی 2 دهه اخیر برای ساخت این دستگاه را مرور کرده ایم. از نظر مشاوران ما بهتره همه ی شرکت کنندگان در دوره در کارگاه حضوری هم شرکت کنندگان اما اگر شما مایل به شرکت نیستید میتونید در بخش حضوری شرکت نکنید؛ البته هزینه دوره برای شرکت کنندگانی که قصد شرکت در کارگا حضوری را ندارند متفاوت خواهد بود. وجود مافیا در زعفران و بسته بندی آن دور از انتظار نیست. حتی اگر مافیا در بازار باشد، همه چیز تحت کنترل انها نیست و می توانید جایی برای خودتان باز کنید.

دوره آموزشی تکثیر و پرورش قارچ دکمه ای

کود مرغی به دلیل تبخیر به سرعت آب از دست می‌دهد و محصول نهایی بسته به نوع و مقدار بستر، نوع پرندگان، تجهیزات آبیاری و سیستم‌های تهویه، به طور معمول دارای رطوبت درصد است. نوبت بعدی مصرف کود نیتروژنی یکماه بعد و همزمان با آبیاری و به میزان 35 کیلوگرم کود اوره در هکتار می باشد. نوبت سوم مصرف کود نیتروژن که اصطلاحا سرک می گویند نیز با فاصله یکماه بعد می باشد که میزان 15 کیلوگرم اوره در هکتار را می توان در نظر گرفت.

 • شرایط مناسب برای این گیاه زمان کاشت محصول، چگونگی و نحوه آبیاری، شرایط پیشرفت و رشد گیاه، جنس خاک، نوع کود، زمان کوددهی، نوع پیاز زعفران و …
 • اگر چه هیچ تفاوتی در میزان کل مواد مغذی مورد نیاز کود دانه ‌ای یا مایع برای یک ماده مغذی مشخص گیاهان وجود ندارد، اما تفاوتهایی هم مانند سهولت ترکیب، کاربرد متفاوت و …
 • بررسی کاهش مواد آلی در خاک های زیر کشت زعفران نشان می دهد با روند موجود و کاهش هرچه بیشتر ماده آلی خاک های زیر کشت زعفران، زراعت آن با مخاطرات جدی مواجه خواهد شد.
 • همچنین برای تاثیر بهتر پیشنهاد میشود به هنگام انجام عمل محلول پاشی سطح گیاه و بخصوص برگ ها ی آن به طور کامل خیس شود.
 • اگر کود زعفران شما از نوع کود حیوانی باشد، باید در ابتدا برای استفاده از این نوع کود سطح زمین خود را کاملاً به‌صورت یکدست بپوشانید و دقت کنید که در کود شما تخم گیاهان دیگر یا علف هرز یافت نشود.
 • زمان کود دهی که فرا رسید مشاوران ما به تمامی کشاورزان خود اعلام کرد که کوددهی زاج‌آب را انجام دهند.

بهتر است برای بالا بردن راندمان جذب کود، همراه با این نوبت از مصرف کود از اسید هیومیک مایع به میزان 2 تا 3 لیتر در هکتار استفاده شود. به طور کلی باید سعی شود میزان ماده آلی در خاک مزارع زعفران به حداقل یک درصد، افزایش یابد. براین اساس توصیه می شود هر دوسال یکبار، مقدار 30 تا 40 تن در هکتار کود حیوانی پوسیده در مزارع زعفران استفاده شود. کود دامی باید قبل از استفاده در مزرعه بخوبی عمل آوری و کمپوست شده باشد و عاری از هرگونه علف هرز و نماتد باشد. پتاسیم از اصلی ترین عناصر برای تقویت و افزایش میزان گلدهی در زعفران است. پتاسیم سومین عنصر اصلی و اساسی مورد نیاز تمامی گیاهان از جمله زعفران است.

خواستم بدونم آیا واقعاً اینطور هست و اگر نیست بعد از بسته بندی تضمینی برای فروش وجود داره. برای بسته‌بندی زعفران به مقدار 20 کیلوگرم در ماه و یا 240 کیلوگرم در سال و در فضای کارگاهی با مساحت 120 مترمربع، نیاز به سرمایه ثابتی در حدود 248 میلیون تومان وجود دارد که مبلغ 90 میلیون تومان آن برای رهن کارگاه اختصاص داده شده است. سرمایه در گردش مورد نیاز برای این کسب و کار ماهانه 239 میلیون تومان برآورد شده است؛ بنابراین برای شروع این کسب و کار به سرمایه‌ای در حدود 487 میلیون تومان نیاز است. اگر تولید کننده قادر به فروش تمام محصول تولیدی در سال باشد، میزان کل فروش سالانه برابر با 3.5 میلیارد تومان بوده که پس از کسر هزینه‌های مختلف مقدار سود خالص به دست آمده ماهانه حدود 27 میلیون تومان می‌شود.

 • هر ۳ صفحه کتاب آموزشی معادل یک ساعت آموزش می باشد.
 • سوال مابه عنوان یک واحد آموزشی از شما متصدیان درامور کار این است که ویژگی های یک نیروی کارآمد چیست؟ به ما کمک کنید تا فرزندان متخصص و متعهدی تحویل جامعه بدهیم.
 • بازار گل منتخب شروعی نو برای خرسندی بیشتر شما مشتریان عزیز است.
 • آکادمی فارابی مسئولیت ثبت نام در هیچ وب سایتی به جز وبسایت را نمی پذیرد.

کلیه حقوق مادی و معنوی برای این سایت محفوظ می باشد. بعد از این که آموزش دیدین تازه کار شروع میشه، و باهم آماده سازی زمین و کاشت و برداشت رو انجام میدیم، در انجام هر مرحله کنار شما هستیم، تا لحظه ای که به نتیجه برسید. و چندین مورد مشاوره تلفنی و حضوری زعفرانکاران مختلف از شهرهای متفاوت برای مشاوره به دهکده موفقیت مراجعه کردند. بخش حضوری برای ارتباط بهتر شما با مشاوران، رفع بهتر ایرادات و سوالات شما و در نهایت کمک به جلوگیری از خطاهای معمول در کشت زعفران برگزار میشه. ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره.

وجین دوم در صورت ضرورت به فاصله یک ماه از وجین اول جهت جلوگیری از استقرار علف های هرز زمستانه و عمل وجین های بعدی بنا به ضرورت در بهار و تابستان انجام می شود. سله شکنی از عملیات مهم مرحله داشت می باشد و لازم است بعد از آبیاری و به محض گاو رو شدن زمین مزرعه به نحوی که پیازها صدمه نبیند، سله شکنی انجام شود. موضوع بسیار مهمی که در نحوه کاشت پیازها باید مورد توجه قرار گیرد، این است که می باید از کشت چاله ای که در آن چند پیاز ریز و درشت در کنار هم و در یکجا در چاله قرار گیرد باید اجتناب نمود. به این صورت که پیازها تک تک و به فاصله 5 الی 7 سانتیمتر از یکدیگر و یا بصورت زیگزاگ و جوانه انتهایی به طرف بالا در ته شیار قرار داده شده و روی آن به ارتفاع 5 الی 10 سانتی متر با خاک پوشانده شوند.

آبیاری زعفران از صفر تا صد-دکتر سافران

بر طبق نتایج این تحقیقات استفاده از زعفران در غذا و نوشیدن حداقل یك فنجان چای زعفران برای تمدد اعصاب توصیه می شود. زعفران افزایش دهنده تمرکز حواس است و در پیشگیری از آلزایمر و پارکیسون موثر می باشد زعفران در درمان دردهای عصبی و کم خوابی موثر می باشد. زعفران، که به ادویه طلایی نیز معروف است؛ سالهاست که به غذاهای ما طعم و رنگ و بوی خاصی می بخشد. تحقیقات نشان داده که این ادویه گران قیمت می تواند به عنوان آنتی اکسیدان به بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک کند و سطح انرژی را بالا ببرد. همان طور که قبلا اشاره کردیم، زعفران می‌تواند فشار خون و قدرت جریان خون در رگ‌ها را افزایش دهد. این نکته حاکی از آن است که زعفران با افزایش ظرفیت پمپاژ کردن خون می‌تواند عملکرد قلب را بهبود بخشد.

زعفران : خواص و فواید دارویی زعفران

هنگامی‌که کلاله‌ها خشک می‌شوند، به قرمزتیرۀ شاداب با سرهای نارنجی‌تیره تغییر رنگ می‌دهند. سپس آن‌ها را خنک کرده، با فویل یا پارچه می‌پوشانند و به‌وسیلۀ هوا درون شیشه‌های غیرقابل نفوذ قرار می‌دهند. کلاله‌ها حداقل سی روز قبل از استفاده در محلی تاریک و خنک نگهداری می‌شوند.

شایان ذکر است هفتمین همایش ملی زعفران در سال ۱۴۰۳ در دانشگاه بیرجند برگزار خواهد شد. انجمن علمی شیمی دانشگاه رازی در میان 10 انجمن برتر کشور قرار گرفت. این گواهی نامه تنها گواهی نامه معتبر بین المللی است که مورد تایید سازمان جهانی کار قرار دارد و سرفصل های ان مطابق با استاندارد ملی مهارت صادر گردیده و قابلیت ترجمه و ارائه در بیشتر کشور های جهان را دارد.

کتاب راهنمای کاربردی پرورش آلو و گوجه

کود حیوانی رطوبت خاک را نگه می دارد؛ لذا گیاه در مقابل خشکسالی بهتر مقاومت می کند. مقاومت گیاه زعفران در مقابل یخ زدگی پیازها در زمستان خیلی بیشتر می شود. با توجه به محدودیت آب، کشاورزان از گسترش بی رویه سطح کشت که موجب تشنه ماندن مزرعه و در نتیجه کاهش عملکرد می گردد، خودداری نمایند. اسحاقی آمنه، کاوسی زینب، میری آزاده، سید حیدریان سمانه، محمد جواد ابراهیمی، کاشت، داشت و برداشت زعفران، ماهنامه سبزینه.

کود زعفران آمریکایی شوک ایران کود-دکتر سافران

همچنین می توانید در بخش نیازمندی های سامانه میدون درخواست خود را مبنی بر خرید زعفران عمده ثبت نمایید تا فروشندگان زعفران از درخواست شما مطلع شوند. در این گام اطلاعاتی درباره اهمیت راه اندازی خط بسته بندی زعفران در مباحث زیست محیطی ارائه می گردد. دوره های دانش پذیری آکادمی به صورت پروژه محور ارائه می شوند. گواهینامه پایان دوره صادر شده برای هر دانشپذیر، صرفاً بمنزله گذراندن دوره آموزشی و کسب مهارت مربوطه می باشد و بمنزله مداخله در امور درمان (فقط مربوط به دوره های پیراپزشکی) یا جایگزین مدارک دانشگاهی نمی باشد. هرچند گله دارند و لی تنش ایجاد نمی کنند که جای خوشحالی دارد. فرماندار ازافتتاح کارخانه فرآوری زعفران تاچندماه دیگر توسط سرمایه گذار اسپانیایی خبر داد وگفت؛ با افتتاح این کارخانه تحولی درصنعت زعفران ایران ایجاد خواهد شد.

رنگ گل‌های زعفران از سایه روشن یاسی تا بنفش تیره است که در بعضی واریته‌ها ارغوانی و حتی سفید هم هستند. زعفران گیاهی است پیازدار با گل‌های بنفش روشن که در مناطق معتدل کاشته می‌شود. پایین ساقه زعفران دارای برجستگی است و این برجستگی همان پیاز زعفران است. کلاله سرشاخه آن نارنجی رنگ مایل به سرخی و معطر است و همین رشته‌هاست که به نام زعفران به مصرف می‌رسد.

نکات مهم برای خرید زعفران مرغوب مجله تصویر زندگی-دکتر سافران

اگرچه برخی از کانی های خاک های مناطق خشک و نیمه خشک حاوی پتاسیم هستند اما بهتر است از آزمایش خاک برای تعیین نیاز و یا عدم نیاز به کود های پتاسی استفاده نمود. چنانچه میزان فسفر قابل استفاده خاک بیش از 15 میلیگرم بر کیلوگرم باشد، نباید از کودهای فسفری در زراعت زعفران استفاده نمود. اگر میزان فسفر خاک کمتر از 15 میلیگرم بر کیلوگرم باشد تا حداکثر 50 کیلوگرم در هکتار سوپر فسفات تریپل که دارای 46 درصد پنتااکسیددی فسفر میباشد را می توان استفاده کرد. مثلا اگر میزان فسفر قابل استفاده خاک 10 میلیگرم بر کیلوگرم بود 30 کیلوگرم سوپر فسفات تریپل در هکتار کفایت می کند.

بنابراین ما تصمیم گرفتم توی این دوره هم مباحث علمی مربوط به کشت زعفران و هم تجربیات چند ساله خودمون رو به زبان ساده بیان کنیم. تجربه داشتن در حوزه کشت زعفران باعث میشه بدونی هر زمان و در مقابل مشکلات شایع در کشت زعفران چه کاری باید انجام بدی اما هر تجربه ای در کنار خودش نیاز داره تا به وسیله علم تکمیل بشه. آپدیت دوره ی آموزشی به صورت دائمی در اختیار شرکت کنندگان قبلی قرار خواهد گرفت.

با اينكه مقالاتي درباره زعفران و اثر آن بر سرطان نوشته شده است ولي تعداد آن‌ها بسيار كم است و اميدواريم در سال‌های آينده مقالاتي دقيق و علمي جديدي به ليست اين مقالات اضافه شود. در اين بخش از گل شناسي خارج می‌شویم و به بخش ديگري از علم می‌رویم. خرید زعفران همانند هر چيز ديگري در اين دنيا داراي مزايايي است ولي به دليل تحقيقات گسترده در مورد زعفران، خواص زیادتری براي آن كشف شده است. احتمالاً همه شما زعفران را از بين ديگر ادویه‌جات شناسايي می‌کنید آن هم در يك فروشگاه ادويه! با اين حال ممكن است كه حتي كشاورزان هم در تشخيص گل زعفران دچار گمراهي شوند چون گل زعفران يك عضوی در خانواده‌اش دارد كه نسبتاً شبيه به خودش است ولي خواص زعفران را ندارد.

 • علاوه بر این، محققان کشف کردند که زعفران ممکن است ژن‌های قابل تغییر در محتوای اسیدهای چرب غشای سلولی بینایی را تغییر دهد، که بر قدرت و دوام بافت چشم تأثیر می‌گذارد.
 • به هر حال، کاهش ریسک سرطان و ممانعت از تشکیل تومور در مورد این محصول مشاهده شده است .
 • از این رو که زعفران مشکل گشای بسیاری از بیماری ها است برای درد کمر هم خاصیت بسیاری دارد و در زمان دچار شدن به این درد به جای دارو های شیمیایی می‌توانید زعفران را جایگزین کنید.
 • مشخص نیست که زعفران ابتدا در کدام ناحیه کشت و برداشت شده است، اما شواهد تاریخی زیادی مبتنی بر کاربرد آن در چندین کشور اروپای شرقی، خاورمیانه، هند و چین وجود دارد.
 • طی این آزمایش به ۶۱ بیمار مبتلا به اسکیزوفرنی به مدت ۱۲ هفته عصاره‌ی زعفران داده شد و نتایج کاربرد دارویی زعفران در بهبود علائم این بیماران تکرار شد.

14 – بهترین روش خشک کردن زعفران روش توسینگ یا خشک کردن اسپانیایی است که بوسیله هیتر و الک نسوز انجام می شود. 13 – در خشک کردن گلها باید دقت شود تا رنگ و عطر دلپذیر زعفران محفوظ بماند. 4 – از پیازهای خشکه کن و محافظت شده در شرایط خشک و خنک و تهویه شده استفاده شود.

قابلیت ارزنده عصاره زعفران گلبان این است که در انواع غذاها به راحتی استفاده می شود و می تواند جایگزین زعفران خشک برای تزئین پلو و دیگر غذاها باشد. فناوری های جدید ارتباطی و اطلاعاتی باعث شده تا این نوع محصول با کیفیت در دسترس تمام افراد قرار گیرد. قرص کروسینا حاوی ماده موثره کروسین ، مهمترين جزء فعال در زعفران است که برای اولین بار توسط یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان تولید شده است. مطالعات بالینی بر روی زعفران و کروسین نشان داده که این دارو تاثیرات درمانی بر روی بیماری افسردگی و اضطراب دارد. زعفران شامل سه ترکیب اصلی کروسین عامل رنگ، پیکروسین عامل طعم و سافرانال عامل عطر و بو می باشد.

پیاز جدید در بالای پیازهای قبلی شکل می گیرد و به همین دلیل پیازهای جدید به سطح خاک نزدیک می شوند. ریشه های زعفران افشان و کوتاه – درشتی پیازها از 1 تا 20 متفاوت است، از این رو خاک عمیق و حاصلخیز و سبک برای رشد و نمو پیازها مناسب می باشد. این موضوع بستگی به وضعیت آب و هوایی و شرایط منطقه شما دارد.

آموزش کاشت گوجه سبز و نگهداری از آن (صفر تا صد)

زعفران غنی از ویتامین A، اسید فولیک، مس، پتاسیم، کلسیم، منگنز، آهن، سلنیوم، روی، منیزیم، ویتامین گروه B؛ B1,B2، است. زعفران بیش از 150 ترکیب آنتی اکسیدانی از جمله کاروتنوئیدها، سافرانال، کرولین، کروکتین، پیکرکروکین، فوکوس و کروک و موسیلاژ نیز دارا می باشد. همچنین حتما در نظر داشته باشین که از حد مجاز مصرف روزانه که در پست ذکر شده، بیشتر مصرف نکنید تا خدای نکرده آسیبی بهتون نزنه چون زعفران بسیار قوی هست.

حالا نگاهی دقیق‌تربه این گیاه جادویی می‌اندازیم تا پرده از فواید بیشمارش برداریم. در آزمایش‌های مختلف از بخش‌های گوناگون گیاه زعفران مانند گلبرگ، عصاره، کروسین یا سافرانال جدا شده، مکمل‌ها و ژل‌های زعفران استفاده می‌شود. ترکیب شیمیایی قسمت‌های مختلف زعفران متفاوت هستند و بنابراین مشخصات و ویژگی‌های دارویی نسبت داده شده به زعفران ممکن است تنها به بخشی از گیاه زعفران مربوط باشند. بیماری ام اس شامل بروز التهاب در سلول‌های مغزی است که در چنین حالتی سلول‌های مغز این عایق محافظتی خود را از دست می‌دهند. متخصصان تاکید کردند که هرچند هنوز در مراحل آزمایشات بالینی نیستند اما یافته‌ جدید بسیار جالب و در زمینه درمان ام اس در آینده بسیار امیدبخش است.

انجمن علمی شیمی دانشگاه رازی در میان 10 انجمن برتر کشور قرار گرفت. خیالت راحت راحت، که از اسم و شماره شما هیچ سوء استفاده ای زعفروش نخواهد کرد. که 3 ساله دارن روی پروژۀ کوچولو کار می کنند که با سرعت خیلی کمی جواب میده.

کتاب آلوئه‌ورا گیاه معجزه‌گر هزاره‌ی سوم

شخصی سازی داریم تا شخصی سازی ؛ در زبرجد بهترین شخصی سازی عمر کسب وکار خود را طراحی و اجرا خواهید کرد. هر هدیه تبلیغاتی اگر شخصی سازی نشده باشد فاقد ارزش و اعتبار است و بی تردید ثمری نخواهد داشت. هدایای تبلیغاتی برای شما ارسال خواهد شد و محصولات ارسالی دارای ضمانت نامه و بیمه نیز خواهد بود. ما اینجاییم تا یک راه حل جذاب به شما بگوییم و کمک تان میکنیم تا جواب بگیرید و صد برابر هزینه ای که برای هدیه تبلیغاتی میکنید را بدست آورید. در زبرجد بهترین ، باکیفیت ترین کالای اصل را به عنوان هدیه تبلیغاتی سفارش دهید. چالش هایی در انتخاب و ارائه هدیه تبلیغاتی در انتظار شماست که در ادامه به بخشی از آن میپردازیم.

 • زعفران حاوی ترکیبات گیاهی خاصی است که به طور طبیعی شیمی مغز را تغییر می دهد و خلق و خوی را بهبود می بخشد.
 • زعفران را در فر با حرارت ۲۵ درجه سانتی‌گراد خشک کرده و سپس آسیاب کنید و از الک خیلی ریز در کنید تا گرد نرمی به‌دست آید.
 • ارائه صنایع دستی اصیل در قالب هدایای سازمانی، گامی نوین در تبلیغات سازمانی است که شرکت ها و ارگان های دولتی و خصوصی می توانند با بهره‌گیری از آن تأثیر متفاوت آن در حوزه تبلیغات را تجربه نمایند.
 • از عوارض مصرف زیاد زعفران می توان به تهوع، استفراغ، سرگیجه و خشکی دهان است.
 • زعفران خوب باید بافتی سالم داشته باشد و در عین ترد بودن خورد شده و شکسته نباشد.
 • زیرا این خورشت قیمه بادمجان هرچه چرب تر و خوشمزه تر هم میشود.

ایرانیان و مصریان باستان از زعفران به عنوان یک پادزهر عمومی برای مسمومیت، محرک دستگاه گوارش و داروی اسهال و سرخک نیز استفاده می کرده اند. علم داروشناسی نوین اکثر این تأثیرات را مورد بررسی قرار داده و مستنداتی در تأیید آنها ارائه کرده است. بهتره زعفران رو به اندازه ی نیاز روزانتون دم کنین و مورد استفاده قرار بدین که طعم و عطر بی نظیرش رو حفظ کنه. بعد از اضافه کردن زعفران به اندازه یه قاشق به اون آبلیمو اضافه کنین. مخلوط حاصل رو خوب هم بزنین و بعد همه جای صورتتون رو به اون آغشته کنین و بعد از مدتی پوستتون رو با آب سرد بشورین. طرز تهیه شیرینی بادامی بادام قندی یا شیرینی بادامی، یک شیرینی ترد است که در خانه شما بوی شگفت انگیزی ایجاد می‌کند.

وزن مناسب و حدودی پیازها هشت گرم است و پیازهای کوچک نیاز به مراقبت و آبیاری دقیقی دارند، زمانی که به خوبی تقویت شوند می‌توان آن‌ها را جا به جا کرد. پیاز گیاه زعفران پس از ۷ تا ۱۰ ماه پس از کاشت محصول داده و به مدت پنج تا هفت سال می توان از آن بهره‌برداری کرد. کاشت در سال ابتدایی انجام می‌شود و اگر گیاه زعفران را در یک سال بکارید دیگر لازم نیست سال بعد برای کاشت آن اقدام کنید و مستقیم وارد مرحله داشت و برداشت می‌شوید. روش سنتی را هزاران سال است که کشاورزان انجام می‌دهند،‌ عموما در روش های سنتی زعفران با کیفیت بالاتری به دست می آید. اما روش مدرن یک روش بهینه و امروزی در کاشت زعفران محسوب شده که در گلخانه‌ها انجام می‌شود. در ادامه همراه باشید تا انواع روشهای کاشت زعفران را به شما آموزش دهیم.

چند نوع خاک گلدان وجود دارد و بهترین خاک کدام است؟

البته نگران نباشید، مقابله با این مسائل بسیار آسان خواهد بود اگر برخی از مسائل ساده را رعایت کنیم. برای کاشت پیازها باید آن‌ها را از هم جدا کنیم و در محلول‌های ضدعفونی‌کننده شامل قارچ‌کش و کنه‌کش غوطه ور کنیم تا از لحاظ ابتلا به این بیماری‌ها مصون باشند. کشت گلخانه‌ای زعفران می‌تواند بسیار خوب و سودده باشد اگر به طور پیش فرض برخی امکانات و مهارت‌ها را داشته باشیم. احداث یک گلخانه با تورم موجود در کشور هزینه‌های بسیار گزافی را در پی دارد و این واقعا جای سوال است که آیا این هزینه‌ها با فروش زعفران تامین خواهد شد یا خیر. بهتر است برای شروع کار از افرادی که در حوزه کاشت زعفران تجربه دارند مشورت بگیرید.

موارد بهداشتی برداشت و جداسازی زعفران از گل :

سافرون پاور یکی از کودهای تخصصی زعفران می باشد در این کود برخی از آمینو اسیدها، جلبک دریایی و شکلی از عنصر پتاسیم موجود می باشد. باعث تولید پیازهای زعفران با وزن، اندازه و سلامت بیشتر خواهد شد. انجام آزمون تجزیه برگ برای تعیین وضعیت تغذیه ای گیاه و اطلاح کمبودها در زمان مناسب که مصادف با اوایل بهمن ماه می باشد. استفاده از کود دامی پوسیده در زمان تهیه زمین به میزان 30 تا 40 تن در هکتار میباشد.

برنامه کوددهی زعفران (زمان کوددهی زعفران)

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به میدون می باشد و هرگونه استفاده غیر مجاز از محتوا، قالب و ظاهر سایت پیگرد قانونی دارد. آخرین ویرایش دوره تقریبا در سال 1399 انجام شده است. تاریخ دقیق تدوین دوره در داخل دوره ذکر شده و هزینه ها بر اساس قیمت دلار زمان تدوین دوره، در نظر گرفته شده و شما اکنون بر اساس نرخ تورم و همچنین قیمت دلار، می توانید هزینه ها را افزایش دهید تا بتوانید میزان سرمایه اولیه را برآورد نمایید.

البته مصرف بیش از اندازه ی زعفران ممکن است بدن را با مشکلاتی مواجه کند .به همین خاطر سعی کنید در مصرف زعفران حد اعتدال را رعایت کنید تا بیشتر از خواص آن بهره ببرید تا از مضرات آن. در مطالعه ای که اخیرا انجام شد، از خواص زعفران می توان برای کاهش سطح کلسترول در بدن استفاده کرد. کلسترول بد موجود در بدن انسان ،مشکلات زیادی در بدن انسان از جمله بیماری قلبی و دیابت را ایجاد می کند که به عنوان عامل اصلی مرگ و میر در جهان به شمار می آید.

نقش گل زعفران در طب سنتی-دکتر سافران

زعفران ماده غذایی با ارزشی است که به مقدار کم از گیاه زعفران بدست می آید در واقع از هر 100 تا 200 هزار گیاه زعفران، حدود 5 كيلوگرم گل زعفران بدست می آيد كه وزن 5 کیلوگرم زعفران تازه بعد از خشک کردن زعفران به يك كيلوگرم می رسد. زعفران حاوی ترکیبات گیاهی خاصی است که به طور طبیعی شیمی مغز را تغییر می دهد و خلق و خوی را بهبود می بخشد. مکمل‌های زعفران در مطالعات بالینی متعدد با داروهای ضدافسردگی روبه‌رو شده‌اند و مانند آن داروها برای تسکین علائم افسردگی، اما با خطر کمتر وابستگی، عمل کرده‌اند. اما وقتی باردار هستید یا به باردار شدن فکر می کنید، دیگر فقط به شما مربوط نمی شود. بنابراین، درک اینکه آیا زعفران برای شما و کودکتان بی خطر است یا خیر، مهم است. مانند هر مکمل دیگری، اگر قصد استفاده از زعفران را برای اهداف سلامتی دارید، ابتدا با پزشک خود صحبت کنید تا مزایا و معایب آن را بسنجید.

بهره‌مندی ۲ هزار نفر از خدمات حمایتی و اشتغالزایی بنیاد علوی کشور

خرید تضمینی برای زعفران مشاهده نشده است، ولی بدون شک طرفداران زیادی برای زعفران ایرانی در داخل و خارج وجود دارد. علت قیمت پایین زعفران در کشور نسبت به قیمت جهانی نبود بسته بندی درست و مناسب ان در داخل است. در کل سری به سازمان جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت بزنید. کارگاه آموزشی تحت عنوان کاشت، داشت و برداشت زعفران،توسط انجمن علمی دانشجویی مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی برگزار شد. کلیه حقوق این وب سایت متعلق به آموزش مجازی پارس خراسان می باشد.

منوی محصولات

گل زعفران از گیاهانی است که در بسیاری از موارد جنبه دارویی دارد و آثار مثبتی هم در درمان برخی بیماری ها دارد.از نظر خشکی هم زعفران یک عنصر مفید در دفع اخلاط فاسده و محلل و کاهنده اخلاط حاصل از بلغم است. در طب سنتی زعفران به عنوان آرام بخش، مسکن، ضد اسپاسم و مقوی معده مصرف می‌شود و در تغذیه معطر کننده، طعم و رنگ دهنده است. مصرف چای زعفران، دمنوش زعفران (طرز تهیه دمنوش زعفرانی را مطالعه کنید) به هضم غذا کمک می‌کند. زعفران حاوی مواد شیمیایی‌ است که امکان دارد خلق‌وخوی شما را تغییر دهد، سلول‌های سرطانی را از بین ببرد، تورم را کاهش دهد و مانند آنتی‌اکسیدان عمل کند. خرید زعفران برای شما خواص و فواید زیادی را به همراه می آورد. خرید زعفران درجه یک مستقیم از کشاورزاین اطمینان را به شما می‌دهد که زعفران اصل است و تمام خواص گفته شده را دارد.

نقش خواص درمانی گل زعفران در طب سنتی

در روش تک آبیاری مزرعه زعفران یک آبیاری سنگین در اوایل مهرماه خواهیم داشت. در این روش آبیاری پس از رویش 60 تا 70 درصد گل‌ها برگ‌های زعفران شروع به رویش می‌کنند و فرایند برداشت زعفران بسیار ساده‌تر می‌باشد. پس بهترین استراتژی در مورد خرید و کاشت پیاز زعفران این است که پیاز را دقیقا پیش از آنکه قصد کاشت آن در زمین را داریم خریداری کنیم و کاری کنیم که به هیچ وجه مجبور به نگه‌داری از پیاز زعفران نشویم. مدت زمان مناسب بین خارج شدن پیاز از خاک و کشت مجدد حدود 2 هفته می‌باشد. برداشت زعفران بستگی به زمان آبیاری و اقلیم منطقه دارد ولی عمدتاً در آبان ماه زعفران شروع به گلدهی می‌کند که در طول 20 الی 30 روز فصل گلدهی باید هر روز گل های زعفران را بچینید.

به علت دارا بودن طبیعت گرم ممکن است منجر به اسهال، از دست دادن آب بدن و ترشح خون از طریق ادرار شود. از آن جا که به گردش خون کمک می کند، اختلالات کلیه، مثانه و کبد را درمان می کند. بسته به مزاج فرد و نوع بیماری می‌توان از مواد دیگری مانند دارچین، گلاب، سنبل الطیب،گل سرخ، هل ،زنجبیل، انیسون و میخک به همراه زعفران استفاده نمود. از جمله خواص دیگر زعفران،رساندن اثر داروها به قلب است و جالب این که، خاصیت زعفران ضمن رساندن اثر داروها به قلب از بین رفته و اثر و قوت داروی همراه با آن باقی می‌ماند. زعفران بیشتر برای افراد چاق با مزاج‌های سرد خیلی خوب است و مصرف آن در اشخاصی با مزاج گرم باید کم باشد.

 • زعفران که به عنوان ارزشمند ترین چاشنی و ادویه در دنیا شناخته می‌شود، معمولا با واحد گرم و مثقال مورد سنجش قرار می‌گیرد.
 • زعفران یکی از گیاهان دارویی است که در طب ایرانی برای درمان بیماری­های قلبی کاربرد دارد.
 • همچنین مصرف زیادی زعفران بر روی کلیه‌ها تأثیر نامطلوب می‌گذارد و اشتها را کاهش می‌دهد.
 • این طلای سرخ به دلیل داشتن آنتی‌اکسیدان به عنوان توان بخش قلب و پیشگیری‌کننده از بیماری‌های قلبی و سرطان نیز مطرح است و مانع گسترش سرطان سینه می‌شود.

زعفران و درمان وسواس و اضطراب درمان افسردگی با زعفران زعفران آناقاین-دکتر سافران

این دانشمندان بر روی فرمول کروسین تحقیقاتی انجام داده و آنرا به شکل زیر مشخص کردند. مطالعات نشان می‌دهد که زعفران می‌تواند به درمان علائم سندرم پیش از قاعدگی کمک کند. جالب‌تر اینکه علاوه بر فواید مصرف زعفران برای تسکین علائم سندروم پیش از قاعدگی، بوی ساده زعفران به مدت 20 دقیقه نیز به کاهش علائم PMS مانند اضطراب و کاهش سطح هورمون استرس کورتیزول کمک می‌کند. زعفران به دلیل ترکیبات شیمیایی موجود در آن، پیکروکروسین و سافرانال، طعم مشخصی دارد.

در کشت تسبیحی هر پیاز به تنهایی فضا و غذای کافی در دسترس خواهد داشت و برای سال های بعد پیازهای درشت به وجود آورده و در نتیجه باعث افزایش تولید در سال های دوم و سوم می شود. اما در کشت چاله ای پیازها از همان سال اول در رقابت جذب غذا بوده و دیرتر درشت می شوند و از سال سوم است که مزرعه به محصول قابل توجه ای می رسد. پیاز زعفران بسته به شرایط آب و هوای منطقه در اوایل آبان تا اواسط آذر ماه گل می دهد. در روزهای اول تعداد گل ها کم و به تدریج تا اواسط دوره تعداد گل‌ها به حداکثر میزان خود می‌رسد و پس از آن به تدریج کاهش می‌یابد.

یعنی اگر شما زمین یک هکتاری را محلول‌پاشی کنید‌ در کاشت آرمانی به ۱۰ تن پیاز می‌رسد ولی در کاشت سنتی فقط به ۳-۴ تن پیاز. در کاشت آرمانی فاصله هر شیار با شیار کناری ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر می‌باشد. اگر شما قصد دارید کاشت زعفران را در متراژ بالا انجام دهید کشت کپه‌ای به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

برخی از کارگاه‌ها و یا مشاغل خانگی محصولات درجه 1 را بسته‌بندی می‌کنند. محصولات این کارگاه‌ها دارای مجوزهای بهداشتی لازم هستند. گروهی نیز محصولات درجه 2 و 3 را بسته‌بندی نموده و حتی گاهی ممکن است محصولات تقلبی و فاقد استانداردهای بهداشتی را نیز بسته‌بندی نمایند. کلیه آموزش های مرکز آموزش مجازی پارس بصورت غیر حضوری بوده و آموزش ها از طریق بسته های جامع و ویژه مرکز انجام می شود.

بررسی‌ها نشان داده که این مولکول‌ها می‌توانند سطح انرژی و قدرت بدنی را افزایش دهند. طی تحقیقی که روی ۲۸ مرد سالم انجام شد، مصرف مکمل زعفران به مدت ۱۰ روز متوالی باعث افزایش قدرت عضلانی و افزایش قدرت واکنش افراد شد. ممکن است این موضوع به دلیل بهبود عملکرد میتوکندری که بخشی از ساختمان سلول است اتفاق افتاده باشد.

۴. کاهش وزن با زعفران

سرپرست مرکز تحقیقاتی “ام اچ آی” معتقد است که نتایج تحقیقات، بررسی سریع دستگاه‌های نظارتی و مسئول در این حوزه مانند “اما” (آژانس دارویی اروپا) و “اف دی اِی” (سازمان غدا و دارو آمریکا) را به دنبال خواهد داشت. به گفته این پژوهشگر، این دارو هم‌اکنون هم در داروخانه‌ها موجود است و می‌تواند با مبلغ کم و به سرعت به کار گرفته شود. در ماه ژوئن ۲۰۲۰ هم تحقیقاتی مشابه اما بسیار محدود در مورد اثربخشی کلشی‌سین صورت گرفت که در چارچوب آن، این دارو بر روی ۱۰۵ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ آزمایش شد. در جریان آن تحقیق هم مشخص شد که این دارو به ویژه در مورد بیمارانی که به طور بالقوه روند بیماری در آنها شدیدتر است، مؤثر است. در ۴۱۵۹ مورد بیمار مبتلا به کووید-۱۹، کاربرد کلشی‌سین باعث شد شمار بیمارانی که باید در بیمارستان بستری می‌شدند تا ۲۵ درصد کاهش یابد. تجویز این دارو نیاز به تنفس مصنوعی در بیماران مبتلا را تا ۵۰ درصد و شمار مرگ‌ومیر را هم تا ۴۴ درصد کاهش داده است.

کاربرد دارویی زعفران شرکت زعفران بهرامن-دکتر سافران

مهم ترین عنصر در افزایش عملکرد گل و پیاز زعفران است و کمبود آن عملکرد زعفران را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. ازت موجب جذب بهتر عناصر توسط ریشه پیاز زعفران می شود و در نتیجه سرسبزی بیشتر و افزایش عملکرد خواهد شد. شناخت این مسئله که کدام کود به بهترین وجه پاسخگوی نیاز گیاه شما باشد، در به حداکثر رساندن رشد زمین زراعی به شما کمک می‌کند. عمدتاً کود دامی، کمپوست یا سایر محصولات حیوانی و گیاهی است. این کودها منبع خوبی برای مواد مغذی هستند، اگر چه مقدار قابل توجهی از مواد مغذی خاص وجود ندارد، اما کودهای آلی به آرامی و در طولانی مدت کار می‌کنند. یکی از بهترین مزایای کودهای آلی این است که می‌توان آن را در خانه تهیه کرد.

کارگاه آموزشی تحت عنوان کاشت، داشت و برداشت زعفران،توسط انجمن علمی دانشجویی مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی برگزار شد معاونت فرهنگی-دکتر سافران

ارائه صنایع دستی اصیل در قالب هدایای سازمانی، گامی نوین در تبلیغات سازمانی است که شرکت ها و ارگان های دولتی و خصوصی می توانند با بهره‌گیری از آن تأثیر متفاوت آن در حوزه تبلیغات را تجربه نمایند. ما بر این باور هستیم که بهترین هدیه تبلیغاتی را میتوان در بین صنایع دستی اصل ، ساخته دست هنرمندان ایرانی پیدا کرد و ما در زبرجد کار را برای شما آسان نموده ایم و تمامی محصولات را با ضمانت نامه رسمی زبرجد ارائه خواهیم کرد. به گزارش اقتصاد آنلاین؛ برای بررسی عوارض مصرف زیاد زعفران باید بدانید که برای تولید یک مثقال ادویه زعفران به ۷۵۰۰۰ شکوفه زعفران نیاز است. زعفران با توجه به میزان نیروی کار در برداشت، یکی از گران ترین ادویه جات در جهان به حساب می آید. با این وجود، در سال‌های اخیر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تمرکز لازم را برای ارائه طرحی مدون جهت حمایت از برگزاری تور در مناطق روستایی و کمتر برخوردار نداشته است. علی‌رغم این شرایط در سال‌های گذشته گاه تورهایی برای آشنایی مردم و گردشگران با فرآیند برداشت و ارائه زعفران برگزار شده و در مواردی با استقبال نیز مواجه شده است.

آموزش جامع کاشت زعفران: تمامی مراحل از صفر تا صد ماه چین-دکتر سافران

زمان گلدهی مزرعه معمولا آبانماه و دوره گلدهی 15 روز بطول می انجامد برداشت زعفران توسط دست و نیروی انسانی انجام می گیرد. آبیاری اول در مهر ماه و پس از کاشت، آبیاری دوم ۴۰ روز پس از آبیاری اول، آبیاری سوم در اواسط اسفند و پس از کود دهی است. زمان آبیاری زعفران با توجه به آب و هوای منطقه کاشت تعیین می‌شود و با توجه به وضعیت آب و هوا از مهر ماه تا اواسط آبان به صورت متغیر است. عمق هر چاله برای کاشت پیاز نیز باید ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر باشد تا در سرمای زمستان و گرمای تابستان گیاه در تعادل باشد. دوره‌ی بیداری گیاه زعفران در تمامی مناطق قابل کشت حدود ۵ تا ۷ ماه است و گیاه طی دو مرحله رشد می‌کند.

 • پیاز مناسب برای کاشت باید به اندازه گردو و عاری از هرگونه بیماری یا آلودگی باشد.
 • از پیازهای سالم و فاقد لکه های تیره برای کاشت استفاده شود.
 • این گیاه در خاک‌های سیلیسی، رسی، آهن‌دار و گچی رشد مناسبی دارد.
 • بهترین پیاز جهت کاشت زعفران را می توان از مزارع 4 الی 5 ساله بدست آورد.
 • مزرعه زعفران در سال اول محصول قابل توجهی نخواهد داد و فقط تعدادی از غده هایی که درشت بوده و ذخیره غذایی کافی داشته اند گل داده و تولید محصول می کند.

زعفران به طور کلی بی خطر است اما ممکن است به عوارض جانبی یا آلرژی منجر شود. یکی از مهم‌ترین نکات در مصرف زعفران، کسب اطمینان از کیفیت و اعتبار زعفران خریداری شده است. پس از رسیدن دوره‌ی یائسگی در زنان، بسیاری از آن‌ها از مشکلات سلامتی استخوان و در نتیجه بروز بیماری‌هایی مانند آرتروز و پوکی استخوان رنج می‌برند. این مشکل به دلیل تغییر در سطح هورمون استروژن رخ می‌دهد که مسئولیت حفظ سلامت استخوان را بر عهده دارد.

چرا که این ادویه دارای مقادیر زیادی ویتامین B ،به خصوص زعفران کاران ایران و جهان ویتامین B6 است. ویتامین B6 به سیستم عصبی ما کمک می کند تا عملکرد یکنواختی داشته باشد. بنابراین، احتمال مبتلا شدن به بیماری هایی که از عملکرد ضعیف عصبی هستند ناشی می شود، کاهش می یابد. پس به طور خلاصه می توان گفت ترکیبات شیمیایی کروسین و کروستین مسئول رنگ دهی، پیکروکروسین مسئول طمع دهی و سافرانال مسئول ایجاد عطر و بوی زعفران است.

 • بسیاری از خواص درمانی زعفران از مولکول کروسین در ترکیب این ادویه می باشد.
 • یکی از مهم ترین مسائل و مشکلاتی که امروزه سلامت قلبی و عروقی ما را به خطر می‌اندازد افزایش تولید رادیکال‌های آزاد در بدن ماست.
 • علاوه بر این، مطالعات بیشتر نشان داده است که کروسین (آنتی‌اکسیدان‌ اصلی در زعفران) ممکن است سلول‌های سرطانی را نسبت به داروهای شیمی درمانی، حساس‌تر کند.

کودهای معدنی از ترکیبات شیمیایی تشکیل شده‌اند که حاوی مواد مغذی لازم هستند. اگر به دنبال این هستید که باغ خود را سریع تقویت کنید، این بهترین گزینه برای شماست. کود آلی ۲+۲+۲+۲ یک کود ارگانیک مخصوص زعفران می باشد که از مواد غیر شیمیایی تولید شده است. کود آلی مخصوص زعفران بیهق رشد به اندازه استاندارد مورد نیاز زعفران عناصر غذایی دارد.

کشت این گیاه از گذشته دور در بسیاری از مناطق مرکزی ایران متداول بوده است؛ به طوری که در اوایل ظهور اسلام نثار کردن درهم و زعفران در ایران و بخصوص در شهر قم رواج داشته است. از نوشته کتاب تاریخ قم ( ص ۱۲۱ ) معلوم می شود که در اکثر روستاهای قم کاشت زعفران رایج بوده و مالیاتی بر همان روال عصر ساسانی از زعفران زارها اخذ می شده است. روش های سنتی فعلی که برای تولید و فرآوری زعفران به کار می رود همه قدیمی شده و میزان تولید جوابگوی هزینه ها نیست. امید آنکه با بکارگیری این روش ها گامی موثر در جهت افزایش تولید این محصول با ارزش در واحد سطح صورت پذیرد . بهترین زمان سله شکنی پس از باران بهاره و آماده شدن زمین است؛ سله شکنی باعث آسان تر شدن خروج گل ها از خاک و مخلوط شدن کود حیوانی با لایه سطحی خاک می شود.

 • با این حال ،نحوه کشت زعفران در دمای شدید زمستان ، ممکن است.
 • کودهای گوگردی بخاطر اینکه نمیتواند مستقیم در مجاورت پیاز زعفران باشد و انحلال و جابه جایی گوگرد در زمین خیلی پایین است و بر خلاف تبلیغات به صورت عملی نمیتواند تاثیر زیادی در کنترل و یا تغییرات پی اچ خاک داشته باشد.
 • نکته ی دوم) هیچوقت پیاز زعفران را از دلال نخرید و حتما از کسی خریداری کنید که چندین هکتار مزرعه زعفران دارد و مطمئن شوید که به طور کامل درباره زعفران اطلاعات کافی داشته باشد تا شما را راهنمایی کند.
 • به طور متوسط زعفران در مناطقی که حداکثر دمای 35 الی 40 درجه سانتیگراد و ارتفاع بین 1300 تا 2500 متر از سطح دریا و زمستان متوسط با تجربه چند بار (3 تا 5 بار) یخ زدگی و دمای حداقل -50 درجه را دارند ، عملکرد خوبی را به جا می گذارد.

زعفران لقب ادویه طلایی را از آن خود کرده است تاریخچه ۳هزار ساله دارویی دارد. می‌تواند سیستم عمومی ایمنی را تقویت کرده و در موارد خاص‌تر، از گسترش سرطان در بدن جلوگیری نماید. با افزایش میزان کلسیمی که بدن ما می‌تواند از طریق غذا جذب نماید، شانس بهتری در تقویت تراکم موادمعدنی استخوان‌مان و درنتیجه پیشگیری از بیماری‌هایی چون پوکی استخوان و سایر بیماری‌های مربوط به بالا رفتن سن خواهیم داشت. مقادیر چشمگیری از منگنز می‌تواند به بدن در بهینه‌سازی میزان قند خون کمک کند.

هر مثقال زعفران چند گرم است

این مرحله از کوددهی در اواخر آبان و اوایل آذر اتفاق می افتد. کارشناسان ماهچین برای سهولت کشاورزان جهت رسیدن به یک فرمول کودی مناسب تقویت پیاز و گل زعفران ، پکیج های کودی را آماده کرده اند که بتوانید به راحتی در مراحل کودی از آن استفاده کنید. دو ویژگی دیگر برای کود مناسب زعفران این است که باعث شور شدن خاک و تغییر ph خاک نشود. مهندسین ماهچین سعی کرده اند با شناسایی و ازمایش کود ها بهترین آنها را بصورت پکیج کودی برای کشاورزان زعفران آماده کنند. کود دهی برای گیاهان همانند وعده های غذایی انسان عمل می‌کند و تمامی گیاهان برای رشد کردن به کود دهی در زمان مناسب نیاز دارند و گیاه زعفران هم از این قائده مستثنا نیست.

معرفی بهترین کود زعفران

زعفران نیز مانند همه گیاهان برای رشد و نمو و همچنین تولید محصول به مواد غذایی ضروری نیاز دارد که در صورت نبود هر کدام از این مواد گیاه با مشکلات جدی رو به رو می‌شود. فقر خاک از مواد غذایی مورد نیاز، باعث کاهش بازده مزرعه و تولید زعفران می‌شود. برای مثال از مزرعه‌ای که می‌توان از آن ۲۰ کیلو گرم زعفران برداشت کرد در صورت نداشتن مدیریت کود دهی، حدود ۵ تا محصول تولید می‌کند. نیتروژن عنصری اساسی در فرآیند رشد و نمو گیاهان است و در صورت کمبود آن، رشد گیاه کاهش یافته و عملکرد مطلوبی بدست نخواهد آمد. مهمترین منبع نیتروژن در خاکها، ماده آلی می باشد و مصرف انحصاری کود های شیمیایی به عنوان تنها منبع تامین کننده نیتروژن مورد نیاز گیاه، اشتباه می باشد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که هر دو منبع ماده آلی و کودهای نیتروژنی باید باهم مورد استفاده قرار بگیرد.

اسحاقی آمنه، کاوسی زینب، میری آزاده، سید حیدریان سمانه، محمد جواد ابراهیمی، کاشت، داشت و برداشت زعفران، ماهنامه سبزینه. هرچه دما و رطوبت مکان نگهداری کمتر باشد، رنگ، طعم و عطر زعفران بیشتر و بهترخواهد بود. از نگهداری زعفران در ظروف و موادپلاستیکی باید پرهیز کرد زیرا در مدت کوتاهی اسانس آن کم شده و از مرغوبیت آن کاسته می شود.

فسفر برای کلیه اعمال حیاتی گیاه از جمله رشد و توسعه ریشه ها (تقسیم سلولی) لازم و ضروری است. فسفر در گیاه متحرک بوده و در ساختمان اسیدهای آمینه و تکمیل ذخایر بنه های زعفران دخالت دارد. بهار نیز با قطع بارانهای بهار، با کولتیواتور شخم می زنند تا علفهای هرز از بین برود و کلوخه ها نرم شود و برای نرم کردن کلوخه ها از دیسک هم می توان استفاده کرد.

کاشت زعفران در زمین

سرمایه مورد نیاز برای بسته بندی زعفران در همین صفحه ذکر شده است. در سیستم آموزشی پروژه محور، درصورتیکه دانشپذیر در ارزیابی امتیاز ضعیف را کسب نماید می تواند بدون هزینه و تا ۳ بار اقدام به ارائه مجدد پروژه پایان دوره خود نماید. در صورت کسب امتیاز ضعیف در هر ۴ پروژه ارائه شده، دانشپذیر موظف به شرکت مجدد در دوره آموزشی و پرداخت هزینه دوره به صورت کامل می باشد.

مرحله برداشت که شامل چیدن گل و جدا کردن کلاله از گل است، دشوارترین و در عین حال حساسترین مرحله می باشد. عمرگلها ۳ تا ۴ روز می باشد و اگر به موقع برداشت نشوند، پژمرده خواهند شد و از بین خواهند رفت. همچنین اگر گلها مدت زیادی در معرض هوای گرم، باد و نورخورشید قرارگیرد،کیفیت رنگ و عطر آن کمتر شده و از مرغوبیت زعفران کاسته می گردد. بهترین زمان چیدن گلهای زعفران، صبح زود قبل از باز شدن گلها وقتی به صورت غنچه هستند، می باشد.

مستند کلاله سرخ ، کاشت زعفران در استان لرستان